Bourns Inc. SRR5028-6R2Y
SRR5028-6R2Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR5028-6R2Y
Brief Description
FIXED IND 6.2UH 2.2A 45 MOHM SMD
Datasheet Download
SRR5028-6R2Y.pdf
Availability of SRR5028-6R2Y
QUANTITY
SRR5028-6R2Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR5028-6R2Y
Internal Part NumberEIS-SRR5028-6R2Y
Material - CoreFerrite
Inductance6.2µH
Tolerance±30%
Current Rating2.2A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant39MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2323 (5858 Metric)
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR5028-6R2Y
Related LinksSRR502, SRR5028-6R2Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR5028-6R2Y Details Description
Related parts for SRR5028-6R2Y
DIODE SCHOTTKY 150V 1A STMITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN ADAPTER 6P-6P F-M PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf