Murata Electronics North America GRM1555C1H161GA01D
GRM1555C1H161GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H161GA01D
Brief Description
CAP CER 160PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H161GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H161GA01D
QUANTITY
GRM1555C1H161GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H161GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H161GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H161GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H161GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H161GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H161GA01D
CONN RETAINER 3POS 2.5MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 5/8" datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 320W datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 15OUT 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf