Murata Electronics North America GRM1555C1H1R3BZ01D
GRM1555C1H1R3BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R3BZ01D
Brief Description
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R3BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R3BZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H1R3BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R3BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R3BZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R3BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R3BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R3BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R3BZ01D
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC 14-STAGE BIN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
XDS100 USB JTAG EMULATOR datasheet.pdf
IC BUFFER SGL LP LV 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 33P 152MM datasheet.pdf