Murata Electronics North America GRM1555C1H1R8WA01D
GRM1555C1H1R8WA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R8WA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R8WA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R8WA01D
QUANTITY
GRM1555C1H1R8WA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R8WA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R8WA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R8WA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R8WA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R8WA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R8WA01D
IDC CABLE - MCF64K/MC64G/MCF64K datasheet.pdf
Crystal 13.0625MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DESOLDER BRAID NO-CLEAN .10" 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 529BGA datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRACER 1/4" WHITE W/BLACK 10' datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 59MA 13 OHM TH datasheet.pdf