Murata Electronics North America GRM1555C1H1R8WA01D
GRM1555C1H1R8WA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R8WA01D
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R8WA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R8WA01D
QUANTITY
GRM1555C1H1R8WA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R8WA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R8WA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R8WA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R8WA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R8WA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R8WA01D
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
THYRISTOR 25A 800V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC MEMS 133.3300MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf