Murata Electronics North America GRM1555C1H240GZ01D
GRM1555C1H240GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H240GZ01D
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H240GZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H240GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H240GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H240GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H240GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H240GZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H240GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H240GZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H240GZ01D
MOSFET P-CH 30V 2A MICRO8 datasheet.pdf
CABLE MMCX PLUG-PLUG RG-316 24" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 16A TO-3P datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 30W datasheet.pdf