Murata Electronics North America GRM1555C1H240JA01J
GRM1555C1H240JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H240JA01J
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H240JA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H240JA01J
QUANTITY
GRM1555C1H240JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H240JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H240JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H240JA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H240JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H240JA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H240JA01J
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 6.25A datasheet.pdf
IC LI-ION BATT/POWER MGMT 120BGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 24.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf