Murata Electronics North America GRM1555C1H241JA01D
GRM1555C1H241JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H241JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H241JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H241JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H241JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H241JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H241JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H241JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H241JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H241JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H241JA01D
FITTING 90DEG POLY CLR 2 X 2" datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.2V SNT-4A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3W 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf