Murata Electronics North America GRM1555C1H2R2CZ01D
GRM1555C1H2R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R2CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R2CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H2R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R2CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R2CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R2CZ01D
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HI/LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 23POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
60712-8 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf