Murata Electronics North America GRM1555C1H2R8BA01D
GRM1555C1H2R8BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R8BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R8BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R8BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H2R8BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R8BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R8BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R8BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R8BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R8BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R8BA01D
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 1% datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP PLUNGER datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf