Murata Electronics North America GRM1555C1H300FA01D
GRM1555C1H300FA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H300FA01D
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H300FA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H300FA01D
QUANTITY
GRM1555C1H300FA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H300FA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H300FA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H300FA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H300FA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H300FA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H300FA01D
TWEEZER POINTED FINE 22B 6.10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 287 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DSUB 50 M PCB STR .156" G50 Z datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf