Rohm Semiconductor KTR10EZPF2550
KTR10EZPF2550 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF2550
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF2550.pdf
Availability of KTR10EZPF2550
QUANTITY
KTR10EZPF2550 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF2550
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF2550
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF2550
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF2550 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF2550 Details Description
Related parts for KTR10EZPF2550
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 3A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A MED datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO213AB datasheet.pdf
DUCT COVER PROTECTIVE FILM datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V 1AH NIMH datasheet.pdf