Murata Electronics North America GRM1555C1H360JA01D
GRM1555C1H360JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H360JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H360JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H360JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H360JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H360JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H360JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H360JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H360JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H360JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H360JA01D
BREADBOARD 2.13x6.496 SLDLESS datasheet.pdf
OPT FIBER SPLICE PROTECTOR 2.4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.3A 2X2 4-MFP datasheet.pdf
IC REG BCK 2.7V 0.5A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf