Murata Electronics North America GRM1555C1H391FA01D
GRM1555C1H391FA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H391FA01D
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H391FA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H391FA01D
QUANTITY
GRM1555C1H391FA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H391FA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H391FA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H391FA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H391FA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H391FA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H391FA01D
DIODE GEN PURP 600V 9.5A TO220 datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BINRY COUNTR 16VQFN datasheet.pdf
IC COMPAR LP SNGL 8-SOIC datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC PWR MGMT 120BGA datasheet.pdf
VINYL TUBING .75 19.1MM BLACK datasheet.pdf
MICT,PLG,190,ASY,.025,TAPE CAP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf