Murata Electronics North America GRM1555C1H3R5BA01D
GRM1555C1H3R5BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H3R5BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H3R5BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H3R5BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H3R5BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H3R5BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H3R5BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H3R5BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H3R5BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H3R5BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H3R5BA01D
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 950MA 200 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LENS BASE MOD WIDE REBEL 20DEG datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 38-TSSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf