3M MP2-SS120-51S1-TR30
MP2-SS120-51S1-TR30 picture photo
Mfg. Part Number
MP2-SS120-51S1-TR30
Brief Description
CONN SOCKT 120POS 5ROW VERT GOLD
Datasheet Download
MP2-SS120-51S1-TR30.pdf
Availability of MP2-SS120-51S1-TR30
QUANTITY
MP2-SS120-51S1-TR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MP2-SS120-51S1-TR30
Internal Part NumberEIS-MP2-SS120-51S1-TR30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
SeriesMetPak™ MP2
PackagingBulk
Connector StyleFuturebus+®
Number of Positions120
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Guide, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
ColorBeige
Current Rating1.5A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MP2-SS120-51S1-TR30
Related LinksMP2-SS120, MP2-SS120-51S1-TR30 Datasheet, 3M Distributor
MP2-SS120-51S1-TR30 Details Description
Related parts for MP2-SS120-51S1-TR30
IC OPAMP JFET 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOARD TERMINAL SGL TURRET 5POS datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf