Murata Electronics North America GRM1555C1H470JA01J
GRM1555C1H470JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H470JA01J
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H470JA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H470JA01J
QUANTITY
GRM1555C1H470JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H470JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H470JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H470JA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H470JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H470JA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H470JA01J
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DECOD VIDEO NTSC/PAL 80TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6CLCC datasheet.pdf
O-RING - SILICONE 10.0 X 1.0MM datasheet.pdf
CONN EDGE .050 100POS DR TH datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
SMA JACK STR BLKHD RG58 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf