Murata Electronics North America GRM1555C1H470JZ01J
GRM1555C1H470JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H470JZ01J
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H470JZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H470JZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H470JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H470JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H470JZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H470JZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H470JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H470JZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H470JZ01J
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 5MFP datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 4GB datasheet.pdf
PLUNGER 14.5MM X 6.5MM HT datasheet.pdf
SENS PROX M12 3MM DC2W-NO SHIELD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 261.56 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf