3M MVU18-187DFK
MVU18-187DFK picture photo
Mfg. Part Number
MVU18-187DFK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp
Datasheet Download
MVU18-187DFK.pdf
Availability of MVU18-187DFK
QUANTITY
MVU18-187DFK Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU18-187DFK
Internal Part NumberEIS-MVU18-187DFK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileScotchlok Terminals Training
Featured ProductScotchlok™ Tools and Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Thickness0.020" (0.51mm)
Tab Length-
Length - Overall0.780" (19.81mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU18-187DFK
Related LinksMVU18-, MVU18-187DFK Datasheet, 3M Distributor
MVU18-187DFK Details Description
Related parts for MVU18-187DFK
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 12+PE INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CORNER GUIDE & PADS,BLACK,35MM R datasheet.pdf
CONN SOCKET 18POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
LCD/UPC DPX JPR SM 2MM RSR 3M datasheet.pdf
CONN BNC/TNC PLUG STR 50OHM SLDR datasheet.pdf