Murata Electronics North America GRM1555C1H5R0BZ01D
GRM1555C1H5R0BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R0BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R0BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R0BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R0BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R0BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R0BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R0BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R0BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R0BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R0BZ01D
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 48TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6DFN datasheet.pdf