Vishay/Dale RNC55J5100BSB14
RNC55J5100BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5100BSB14
Brief Description
RES 510 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5100BSB14.pdf
Availability of RNC55J5100BSB14
QUANTITY
RNC55J5100BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5100BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5100BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5100BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5100BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5100BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5100BSB14
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS STR datasheet.pdf
IC 8192X36 FIFO MEMORY 128LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
GUARD COVER BOTTOM SNAP-ON datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT COVER datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 100MA SMD datasheet.pdf