Stackpole Electronics Inc. RNCP1206FTD9K09
RNCP1206FTD9K09 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP1206FTD9K09
Brief Description
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RNCP1206FTD9K09.pdf
Availability of RNCP1206FTD9K09
QUANTITY
RNCP1206FTD9K09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP1206FTD9K09
Internal Part NumberEIS-RNCP1206FTD9K09
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP1206FTD9K09
Related LinksRNCP120, RNCP1206FTD9K09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP1206FTD9K09 Details Description
Related parts for RNCP1206FTD9K09
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG BLK/BLK 2.7-3.9 datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR T1/E1 16-TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC426MS8E datasheet.pdf
350 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 16-VQFN datasheet.pdf