Murata Electronics North America GRM1555C1H5R2DZ01D
GRM1555C1H5R2DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R2DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R2DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R2DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R2DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R2DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R2DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R2DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R2DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R2DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R2DZ01D
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
LED BLUE 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 5DBI RP TNC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf