Murata Electronics North America GRM1555C1H5R6BZ01J
GRM1555C1H5R6BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R6BZ01J
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R6BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H5R6BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R6BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R6BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R6BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R6BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R6BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R6BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R6BZ01J
DSUB CABL-AMP25G/ AE25G / X datasheet.pdf
RECEPTACLE W/SOCKET INSERT-4 CON datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
LED INDICATOR 16MM W/BEZEL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1429K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf