Vishay Semiconductor/Opto Division H11D1-X009
H11D1-X009 picture photo
Mfg. Part Number
H11D1-X009
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD
Datasheet Download
H11D1-X009.pdf
Availability of H11D1-X009
QUANTITY
H11D1-X009 Order Process
Ship out your order
Specifications of H11D1-X009
Internal Part NumberEIS-H11D1-X009
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)5µs, 6µs
Rise / Fall Time (Typ)2.5µs, 5.5µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)300V
Current - Output / Channel100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.1V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package6-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H11D1-X009
Related LinksH11D1, H11D1-X009 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
H11D1-X009 Details Description
Related parts for H11D1-X009
JUMPER-H1504TR/A2015G/X 2" datasheet.pdf
IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 16-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 28TQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 6UDFN datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11B/G/N 6-QFN datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 9pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf