Murata Electronics North America GRM1555C1H5R6CA01D
GRM1555C1H5R6CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R6CA01D
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R6CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R6CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H5R6CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R6CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R6CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R6CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R6CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R6CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R6CA01D
RES SMD 12K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
OSC XO 70.656MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 25PF 2KV R7 NONSTND datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
JUMPER MALE 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 6A TO220F datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf