Murata Electronics North America GRM1555C1H6R1BZ01D
GRM1555C1H6R1BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R1BZ01D
Brief Description
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R1BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R1BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H6R1BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R1BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R1BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R1BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R1BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R1BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R1BZ01D
KIT DEBUGGER IN-CIRC ST7 FLASH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1.5MM 15POS R/A SMD datasheet.pdf
DKLL1 COMPENSATED CHOKE 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAM FOLLOWER datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.25W DO214AC datasheet.pdf