Murata Electronics North America GRM1555C1H6R1DZ01D
GRM1555C1H6R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R1DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R1DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H6R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R1DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R1DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R1DZ01D
RES SMD 0.062 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
AC DRIVE,1 HP,480V,0.75KW,3PH datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 220MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DEV BOARD CYCLONE V GX STARTER datasheet.pdf
CONN TEST datasheet.pdf
TRANS RF LDMOS 100W OM780-4 datasheet.pdf