Murata Electronics North America GRM1555C1H6R2CZ01D
GRM1555C1H6R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R2CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R2CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H6R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R2CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R2CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R2CZ01D
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.4 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 4-20MA CURRENT-LOOP TX 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf