Murata Electronics North America GRM1555C1H6R4CA01D
GRM1555C1H6R4CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R4CA01D
Brief Description
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R4CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R4CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H6R4CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R4CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R4CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R4CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R4CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R4CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R4CA01D
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QUAD LP 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 5PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
OSC XO 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 8POS datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A datasheet.pdf
20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf