Vishay/Dale RNC50H7682BSRSL
RNC50H7682BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7682BSRSL
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7682BSRSL.pdf
Availability of RNC50H7682BSRSL
QUANTITY
RNC50H7682BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7682BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H7682BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7682BSRSL
Related LinksRNC50H7, RNC50H7682BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7682BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H7682BSRSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 120 OHM 1% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.8MM SMD R/A datasheet.pdf