Vishay/BCcomponents SFR2500001621FR500
SFR2500001621FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500001621FR500
Brief Description
RES 1.62K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500001621FR500.pdf
Availability of SFR2500001621FR500
QUANTITY
SFR2500001621FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500001621FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500001621FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500001621FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500001621FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500001621FR500 Details Description
Related parts for SFR2500001621FR500
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC PWM BOOST CURRENT MODE 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
SCD 3.81/10/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf