Murata Electronics North America GRM1555C1H6R7BZ01D
GRM1555C1H6R7BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R7BZ01D
Brief Description
CAP CER 6.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R7BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R7BZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H6R7BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R7BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R7BZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R7BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R7BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R7BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R7BZ01D
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO XSC S3B 920MHZ 250MW datasheet.pdf
HDR 50POS RA 2MM datasheet.pdf