Murata Electronics North America GRM1555C1H6R9DZ01D
GRM1555C1H6R9DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R9DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R9DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R9DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H6R9DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R9DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R9DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R9DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R9DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R9DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R9DZ01D
FIXED IND 15UH 460MA 115 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 42POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf