Murata Electronics North America GRM1555C1H750JZ01J
GRM1555C1H750JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H750JZ01J
Brief Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H750JZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H750JZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H750JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H750JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H750JZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H750JZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H750JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H750JZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H750JZ01J
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 11.5A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE MIL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 3.56"L X 3.06"W datasheet.pdf
PLUG BANANA RETRACT SHROUD WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf