Murata Electronics North America GRM1555C1H7R4WA01D
GRM1555C1H7R4WA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R4WA01D
Brief Description
CAP CER 7.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R4WA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R4WA01D
QUANTITY
GRM1555C1H7R4WA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R4WA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R4WA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.4pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R4WA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R4WA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R4WA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R4WA01D
DIODE ZENER 11V 1W DO41 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR60S/AE60G/CPC60S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2413 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 8MM datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf