Murata Electronics North America GRM1555C1H7R5BZ01D
GRM1555C1H7R5BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R5BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R5BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R5BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H7R5BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R5BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R5BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R5BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R5BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R5BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R5BZ01D
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
GSP1 APPLIANCE INLET 10A 70 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 1' GR datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
MS2 SPLICING RIG W/CRIMPER SPLCN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf