Murata Electronics North America GRM1555C1H7R6BA01D
GRM1555C1H7R6BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R6BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R6BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R6BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H7R6BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R6BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R6BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R6BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R6BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R6BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R6BA01D
RES SMD 3.57K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/2V 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 60POS 3A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PROTECTION BRACKET datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf