Samtec, Inc. ZF1-16-01-T-WT
ZF1-16-01-T-WT picture photo
Mfg. Part Number
ZF1-16-01-T-WT
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
ZF1-16-01-T-WT.pdf
Availability of ZF1-16-01-T-WT
QUANTITY
ZF1-16-01-T-WT Order Process
Ship out your order
Specifications of ZF1-16-01-T-WT
Internal Part NumberEIS-ZF1-16-01-T-WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesZF1
PackagingTube
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions16
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-2
Current Rating1.9A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZF1-16-01-T-WT
Related LinksZF1-16-, ZF1-16-01-T-WT Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ZF1-16-01-T-WT Details Description
Related parts for ZF1-16-01-T-WT
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
L-BRACKT FOR WATER-RESIST E3X-NA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/2-48" datasheet.pdf
CRIMP CONTACT datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 5% 900VDC RADIAL5 datasheet.pdf