Murata Electronics North America GRM1555C1H7R6BA01D
GRM1555C1H7R6BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H7R6BA01D
Brief Description
CAP CER 7.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H7R6BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H7R6BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H7R6BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H7R6BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H7R6BA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H7R6BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H7R6BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H7R6BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H7R6BA01D
CONN SMA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
TRANSISTOR RF LDMOS SOT467C datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 13MM datasheet.pdf
IC SWITCH LVDS HIGH BW 36TQFN datasheet.pdf
RES 64.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 5MM datasheet.pdf