Murata Electronics North America GRM1555C1H8R1BZ01D
GRM1555C1H8R1BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R1BZ01D
Brief Description
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R1BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H8R1BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H8R1BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R1BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R1BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R1BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R1BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R1BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R1BZ01D
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FERRITE CORE 2 HOLE 1.1UH M13 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf