Murata Electronics North America GRM1555C1H910GA01D
GRM1555C1H910GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H910GA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 91PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H910GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H910GA01D
QUANTITY
GRM1555C1H910GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H910GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H910GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H910GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H910GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H910GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H910GA01D
DIODE MODULE 1.3KV 700MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
HAZARDOUS AREA BX -2 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD523 datasheet.pdf