Murata Electronics North America GRM1555C1H910GA01D
GRM1555C1H910GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H910GA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 91PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H910GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H910GA01D
QUANTITY
GRM1555C1H910GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H910GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H910GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H910GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H910GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H910GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H910GA01D
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 2512 datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015Y/H1505TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE GRIP BALE EYE 0.61M datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A 8SO datasheet.pdf