Murata Electronics North America GRM1555C1H9R1BZ01D
GRM1555C1H9R1BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R1BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R1BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R1BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H9R1BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R1BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R1BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R1BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R1BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R1BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R1BZ01D
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 16.6700MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR LONG SMD datasheet.pdf
SERIAL SERVICE BOARD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 16A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf