Murata Electronics North America GRM1555C1H9R1BZ01D
GRM1555C1H9R1BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R1BZ01D
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R1BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R1BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H9R1BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R1BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R1BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R1BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R1BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R1BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R1BZ01D
IC COMPARATOR TTL SC70-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SR-SMD 4.50/05/90LF 1.5AU BKRL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASS'Y RA 06 CKT TIN W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf