Murata Electronics North America GRM1555C1H9R4CZ01D
GRM1555C1H9R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R4CZ01D
Brief Description
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R4CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H9R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R4CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R4CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R4CZ01D
HEATSINK PWR W/PINS BLACK TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 80K 8LFCSP datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC SENSOR 1.8V 30-HSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf