Murata Electronics North America GRM1555C1H9R6BZ01D
GRM1555C1H9R6BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H9R6BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H9R6BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H9R6BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H9R6BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H9R6BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H9R6BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H9R6BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H9R6BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H9R6BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H9R6BZ01D
CONN DB44 FEMALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A DDPAK datasheet.pdf
IC LI-ION BATTER CHARGER 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A DFN2020-6 datasheet.pdf
ANT 2.4GHZ 1/2 WAVE DIPOLE U.FL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf