Murata Electronics North America GRM1555C1HR10BA01D
GRM1555C1HR10BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1HR10BA01D
Brief Description
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1HR10BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1HR10BA01D
QUANTITY
GRM1555C1HR10BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1HR10BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1HR10BA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1HR10BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1HR10BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1HR10BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1HR10BA01D
IC 8051 MCU 32K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 1.47A 37 MOHM TH datasheet.pdf
CHIPKIT PMOD SHIELD UNO datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4A 34 MOHM SMD datasheet.pdf