Murata Electronics North America GRM1555C1HR50BZ01J
GRM1555C1HR50BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1HR50BZ01J
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1HR50BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1HR50BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1HR50BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1HR50BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1HR50BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1HR50BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1HR50BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1HR50BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1HR50BZ01J
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 3000K 12" ALUM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf