Murata Electronics North America GRM1555C1HR60WZ01D
GRM1555C1HR60WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1HR60WZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1HR60WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1HR60WZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1HR60WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1HR60WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1HR60WZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1HR60WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1HR60WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1HR60WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1HR60WZ01D
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 40W NI780HS-4 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP AUTO/OFF/MAN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 144.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf